Škola je zřízena podle § 16 odst. 9 školského zákona. Jsme škola zaměřená na poskytování speciálně pedagogické péče v oblasti středního a středního odborného vzdělávání. Nabízíme vzdělání v řadě tradičních řemeslných oborů a specifických oborech vhodných pro žáky a žákyně s kombinovaným znevýhodněním.

Naši žáci a žákyně se vzdělávají v moderním a udržovaném areálu, který nabízí kvalitní podmínky pro teoretickou i praktickou výuku.

Motiv - Úvodní stránka

Nejen ve škole, ale také na internátu. O tom, jak jsme to zvládali ve škole, se můžeme dočíst ve výpisu z vysvědčení. Co jsme přitom zažili na internátu, vypovídají následující řádky.

Jedno z prvních, čím se začínalo, byla návštěva útulku pro opuštěná zvířata na Františkově v Liberci. Je to příjemné odpoledne, kdy my můžeme být na čerstvém vzduchu a ještě uděláme dobrou věc - vyvenčíme psy z místního útulku.
Jelikož byl listopad, spousta činnosti byla zaměřena na blížící se vánoční svátky. Vyráběli jsme vánoční svícny z přírodních materiálů. Byly použity pouze přírodní materiály (až na lepidlo), to znamená, že po dohoření svíčky se dřevěná podložka mohla hodit do kamen a nevytvářela tím náročnou ekologickou stopu. Následovala výroba klíčenek z pryskyřice. Velmi podobná činnost byla i v prosinci, kdy byl obrovský zájem o to, vyrobit si vlastní mýdlo a krém. A to nejen u dívek, ale i u chlapců. Kreativní činnost žáků se využila i při tvorbě "péefek" pro zaměstnance školy, kdy byl text nanášen foukací fixou a žáci se u toho náramně bavili.

V prosinci se téměř celá aktivita točí okolo internátní besídku. Ani letos to nebylo jinak. Vánoční besídka proběhla perfektně, bez sebemenších zádrhelů a účinkující i diváci si ji velmi užili. V galerii najdete fotky ze zkoušek a příprav na slavnostní den. Předtím ještě proběhla vánoční výzdoba celého internátu a někteří se kreativně vyřádili na pečení a zdobení cukroví, které zdobilo stoly právě zmiňované vánoční besídky.

Lednový měsíc byl klidnější v začátku, avšak mnohem náročnější ke konci. 2x se dívky (pokaždé jiné) byly podívat v Babylonu. Nejprve si zahrály bowling, za dva dny šly na exkurzy do hotelu, kde zjistily, kolik hostů se může ubytovat, jak vlastně vypadá tzv. portýřská směna, nebo jaká zvířata chovají uprostřed hotelového komplexu. Všechny se vrátily z akcí naprosto nadšené.
Konec měsíce byl zaměřen na Den mexické kuchyně, který proběhl ve školní jídelně. Některé dívky si vyzkoušely připravit puding "Flan cake," pekly svatební koláče, nebo líčily dívkám obličej. Vše v mexickém stylu.

Už teď bychom mohli říci, že mimoškolní činnosti bylo opravdu hodně. Avšak ze spousty akcí žádné fotografie nevznikly. Můžeme jmenovat: přednášky "Plastové moře" ve Vratislavickém sále 10 10 10, "Porozumět médiím a internetu" v městské knihovně, nebo návštěva hokejového utkání jak v Jablonci, tak v Liberci, zároveň proběhla zkouška požárního poplachu. Vůbec nemluvím o přeměně výzdoby na internátu, pravidelné činnosti dvou Firmiček (Keramická dílna a Košíkářská výroba), nebo studium do školy a příprava na zkoušky.