Škola je zřízena podle § 16 odst. 9 školského zákona. Jsme škola zaměřená na poskytování speciálně pedagogické péče v oblasti středního a středního odborného vzdělávání. Nabízíme vzdělání v řadě tradičních řemeslných oborů a specifických oborech vhodných pro žáky a žákyně s kombinovaným znevýhodněním.

Naši žáci a žákyně se vzdělávají v moderním a udržovaném areálu, který nabízí kvalitní podmínky pro teoretickou i praktickou výuku.

Během školního roku 2017/2018 se Praktická škola zapojila do dvou projektů - Nedoklubko a Adoptuj panenku - zachráníš dítě.
První z nich s názvem Nedoklubko se týká dárků pro nedonošenecké oddělení nemocnice v Ústí nad Labem. V rámci výuky bylo ušito 7 polštářků, 2 zavinovačky a 33 šitých zvířátek. Všechny věci byly předány prostřednictvím koordinátorky v květnu 2018 do nemocnice.

Druhý projekt Adoptuj panenku - zachráníš dítě je akce pro Unicef. Každá panenka představuje konkrétní dítě v některé z  rozvojových zemí. Prodejem panenky se získají peníze na očkování dítěte proti šesti základním nemocem. Každá panenka má rodný list, kde jsou údaje o panence i o tom,kdo ji vyrobil.