Škola je zřízena podle § 16 odst. 9 školského zákona. Jsme škola zaměřená na poskytování speciálně pedagogické péče v oblasti středního a středního odborného vzdělávání. Nabízíme vzdělání v řadě tradičních řemeslných oborů a specifických oborech vhodných pro žáky a žákyně s kombinovaným znevýhodněním.

Naši žáci a žákyně se vzdělávají v moderním a udržovaném areálu, který nabízí kvalitní podmínky pro teoretickou i praktickou výuku.

Tak skutečně by mohlo znít heslo, charakterizující volnočasové aktivity na internátu.

Mimo pravidelné činnosti, jakými jsou plení z pedigu, keramická dílna, florbal, posilovna, jsme zařadili i nepravidelnou činnost. Na začátku jsme vařili "Chutně a levně podle Ládi Hrušky." Ve dvojicích jsme se snažili poctít naše vychovatele. Někteří upekli, další usmažili, jiní namazali a někteří ochutnávali již při samotném vaření, takže hlavní surovina čokoláda, která je základem pro finální produkt, pak nezbyla. Asi naše "hruškoviny" vychovatelům chutnaly, protože ten den byli opravdu hodní.

Následující týden byla uspořádána pro všechny žáky exkurze do Severočeského muzea v Liberci. Zde jsme navštívili celkově pět výstav od fotografie přes sklo k přírodovědě. Nejvíce asi zaujala tématika stolních her, kde jsme si mohli vyzkoušet a zahrát nějakou hru. Celkově navštívilo muzeum 24 dětí SOŠ Jablonecká.

Poslední lednová akce, těsně před vysvědčením, byla sportovního charakteru. Šli jsme zafandit hokejovému "áčku" Bílým Tygrům Liberec v boji o cenné body v extralize ledního hokeje. Z bouřící atmosféry jsme byli úplně nadšení, ještě aby ne, když někteří z nás šli přímo do tzv. kotle domácích fanoušků. I díky našim hlasivkám hokejisté vyhráli v zápase 2:0! Doufáme, že v budoucnu navštívíme znova hokejový (nebo jiný sportovní) zápas.